Historia

Poznaj niezwykłe dzieje rodziny Wedel. Rozsmakuj się w słodkiej historii prawdziwie polskiej czekolady i daj się zabrać w niezapomnianą podróż do połowy XIX wieku.

A skąd chłopiec na zebrze w Wedlu? Sprawdź.

1851

Karol Wedel otwiera pierwszą firmową cukiernię wraz z małą przyzakładową manufakturą czekolady przy ulicy Miodowej w Warszawie

W gustownych wnętrzach cukierni przy ulicy Miodowej Karol Wedel wraz z żoną Karoliną serwuje swoim gościom pitną czekoladę. Poza słodkimi przysmakami Cukiernia Wedla oferuje również produkty farmakologiczne, takie jak na przykład słód klonowy, karmelki do ssania na kaszel i pastylki z mięty pieprzowej.

Produkty Wedla cieszą się niezmierną popularnością wśród mieszkańców Warszawy, którzy tłumnie ściągają do cukierni chcąc skosztować interesujących i jakże wyrafinowanych kompozycji smakowych, które dotąd były im nieznane.
Karol Wedel otwiera pierwszą firmową cukiernię wraz z małą przyzakładową manufakturą czekolady przy ulicy Miodowej w Warszawie

1872

Karol Wedel podarowuje swojemu synowi Emilowi fabrykę czekolady w prezencie ślubnym

Zdobywszy pod czujnym okiem ojca odpowiednie doświadczenie i zgłębieniu arkanów sztuki cukierniczej podczas dwuletniej praktyki w Paryżu, Emil Wedel zostaje kierownikiem zakładu w 1865 roku, a staje się właścicielem i przejmuje rodzinny interes kilka lat później.

Niezwłocznie po otrzymaniu firmy w prezencie ślubnym Emil Wedel przenosi zakład do kamienicy przy ulicy Szpitalnej, gdzie po dziś dzień znajduje się sklep firmowy i Café - najstarsza Pijalnia Czekolady E.Wedel „Staroświecki Sklep”.
Karol Wedel podarowuje swojemu synowi Emilowi fabrykę czekolady w prezencie ślubnym

1874

Emil Wedel opatruje swoim podpisem każdą tabliczkę czekolady wyprodukowaną w zakładach Wedel

Wyroby Wedla, a szczególnie czekolada, stają się tak popularne i cenione, że na rynku szybko zaczynają pojawiać się falsyfikaty. Chcąc zabezpieczyć swe wyroby przed próbami podrobienia, Emil Wedel postanawia składać swój odręczny podpis na każdej tabliczce czekolady.

Z czasem podpis E.Wedel staje się znakiem rozpoznawczym marki i tak mocno wpisuje się w historię marki, że po dziś dzień z niewielkimi zmianami z powodzeniem funkcjonuje jako logo marki.
Emil Wedel opatruje swoim podpisem każdą tabliczkę czekolady wyprodukowaną w zakładach Wedel

1923

Jan Wedel przejmuje firmę po swoim ojcu Emilu

Podobnie jak wcześniej on sam Emil kształci syna Jana, aby ten w przyszłości przejął po nim rodzinny interes. Do 1919 roku firma zarządzana jest wspólnie przez Emila i Jana.

Jan Wedel przejmuje kierowanie zakładem w 1923 roku po śmierci swojej matki, z którą do tego czasu kierował pracami.

W 1932 roku spółka „Emil Wedel i Syn” zmienia nazwę na „Fabryka Czekolady E.Wedel Spółka Akcyjna”.
Jan Wedel przejmuje firmę po swoim ojcu Emilu

1926

Powstaje znak firmowy E.Wedel - chłopiec na zebrze

W 1926 roku na zlecenie Jana Wedla powstała jedna z najpopularniejszych grafik reklamowych w Polsce – sylwetka chłopca dosiadającego pasiastą zebrę, dźwigającego tabliczki czekolady. Autorem kreacji był włoski malarz i karykaturzysta Leonetto Cappiello, nazywany ojcem współczesnej sztuki plakatu i reklamy.

Po dziś dzień neon z chłopcem na zebrze znajduje się na dachu najstarszej Pijalni Czekolady E.Wedel.
Powstaje znak firmowy E.Wedel - chłopiec na zebrze

1931-1939

Złote lata Fabryki Czekolady E.Wedel

W 1931 roku Jan Wedel przenosi Fabrykę Czekolady E.Wedel na ulicę Zamoyskiego w Warszawie.

Budowa nowej fabryki czekolady wywołuje wśród Warszawiaków wiele emocji. Jednak dla Jana, znanego z nowatorskich pomysłów, przenosiny są konieczne, aby móc rozwijać rodzinny interes. W nowej fabryce specjalnie na tę okazję staje sprowadzona z zagranicy maszyna do produkcji twardej i napowietrzanej czekolady oraz pierwszy w Polsce mechanizm do pakowania karmelków. Fabryka Czekolady E.Wedel do dziś działa przy ulicy Zamoyskiego w Warszawie.

Jan modernizuje dział logistyki firmy i na ulicach Warszawy pojawiają się samochody transportowe opatrzone znakiem firmowym „E.Wedel” i charakterystycznym wizerunkiem tabliczki czekolady.
Ponadto, fabryka zakupuje samolot typu RWD-13, który transportuje wyroby Wedla na polskie wybrzeże i jednocześnie promuje markę. Wedel wykorzystuje też niestandardowe nośniki promocji, np. wprowadzając pierwszą w Polsce maszynę wendingową przy wejściu do Parku Skaryszewskiego nieopodal Fabryki czy wykupuje reklamy kontekstowe w prasie i udzielając wywiadów, gdzie czytamy: „Czekolada Wedla to idealne połączenie wzmacniającego mózg cukru i odżywczego kakao".

Jan wdraża również nowe porządki i zatrudnia... kobiety, czym doprowadza do pięciokrotnego wzrostu zatrudnienia w fabryce. Pracownicy zakładów zostają objęci specjalnym systemem socjalnym, między innymi mają zapewnioną przyzakładową opiekę dentystyczną, żłobek i przedszkole dla dzieci oraz możliwość wyjazdu do zakładowego wczasowiska.
Złote lata Fabryki Czekolady E.Wedel

1936

Rusza produkcja pianek Ptasie MleczkoⓇ

Jan Wedel, zainspirowany odbytą po Francji podróżą, rozpoczyna produkcję mlecznych pianek oblanych oryginalną wedlowską czekoladą.

Ptasie MleczkoⓇ jest innowacyjnym wyrobem o zaskakującym smaku, który szybko staje się wielkim hitem.

Ptasie MleczkoⓇ po dziś dzień jest sztandarowym produktem Wedla, który pieści podniebienie Polaków i smakoszy słodyczy na całym świecie zdobywając liczne nagrody za niepowtarzalny smak i jakość.
Rusza produkcja pianek Ptasie MleczkoⓇ

1939-1944

Fabryka Czekolady w okresie drugiej wojny światowej

Fabryka co prawda działa podczas okupacji, ale produkcja wyrobów cukierniczych odbywa się tylko na potrzeby niemieckiego okupanta. Taki obrót spraw nie przeszkadza jednak Janowi w organizowaniu tajnych kompletów i wydawaniu posiłków mieszkańcom Warszawy.

Po kapitulacji Powstania Warszawskiego Jan zostaje aresztowany i wysłany do obozu przejściowego w Pruszkowie dla ludności cywilnej ewakuowanej z Warszawy. Pracownicy fabryki roztropnie zamurowują część wyrobów fabryki uniemożliwiając tym samym niemieckim wojskom ich rozgrabienie.

We wrześniu 1944 roku wszystko, czego nie udało się zrabować niemieckim wojskom rozkrada armia radziecka.
Fabryka Czekolady w okresie drugiej wojny światowej

1949

Zakłady przemysłu cukierniczego Im. 22 Lipca d. E.Wedel

Do 1949 roku Fabryka Czekolady oraz sklepy firmowe Wedla w Warszawie, innych polskich miastach takich jak Łódź, Gdynia, Zakopane, Ciechocinek, a także na świecie - we Lwowie, Wilnie i Paryżu, stanowią własność rodziny Wedlów.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Jan Wedel pracuje w fabryce jako doradca, ale już po kilku miesiącach zostaje z niej wyrzucony i zabrania się mu wstępu na jej teren. Jan Wedel umiera w 1960 r.

W 1949 roku nazwa fabryki zmienia się na Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. 22 lipca d. E.Wedel.
Zakłady przemysłu cukierniczego Im. 22 Lipca d. E.Wedel

1991-2010

Zmiany własnościowe

Rok 1989 był rokiem transformacji i długo oczekiwanych zmian oraz początkiem prywatyzacji polskich przedsiębiorstw.

Na początku swoje zainteresowanie kupnem Wedla wyraził koncern Nestle, ale ostatecznie to amerykański inwestor PepsiCo przejął markę.

Szybko jednak okazało się, że ta inwestycja nie do końca jest zgodna ze strategią rozwoju PepsiCo i amerykański koncern decyduje się na podział i sprzedaż fabryk Wedla.

W 1999 roku zakład słodyczy Syrena w Warszawie zostaje sprzedany fińskiemu Leaf, fabryka czekolady brytyjskiej marce Cadbury Schweppes, a fabryka ciastek w Płońsku francuskiemu Danonowi.
Zmiany własnościowe

2010

Grupa Lotte – nowy rozdział w historii Wedla

Istotną rolę we wzmacnianiu marki Wedel odgrywa operatywność, prężność, zaangażowanie i współpraca naszych pracowników. Ustanawiamy nowe kierunki rozwoju, których celem jest podkreślenie tradycji marki, wysokiej jakości i wyjątkowości jej wyrobów oraz nieustanne koncentrowanie się na zapewnieniu naszym klientom zadowolenia z naszych wyrobów.

Zawsze podkreślamy, że największą wartością marki Wedel są ludzie: ich kreatywność i gotowość podejmowania nowych wyzwań. LOTTE Wedel pragnie kontynuować pracę i osiągnięcia rodziny Wedlów i tak jak oni swoją działalnością wpływać na ludzi.

LOTTE Wedel zdaje sobie sprawę, że długofalowy sukces i siła marki zbudowane są na zaangażowaniu i oddaniu ludzi, którzy ją wspólnie tworzą.
Grupa Lotte – nowy rozdział w historii Wedla

2012

Wedel zostaje pierwszym narodowym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012

W marcu 2012 roku Wedel zostaje pierwszym narodowym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Wszystkie działania związane z tym prestiżowym wydarzeniem sportowym mają na celu wywołanie uśmiechu na twarzach wszystkich, którzy biorą w nim udział. Wedel towarzyszy wszystkim fanom piłki nożnej, jak również wszystkim wydarzeniom związanym z UEFA EURO 2012.

Cukiernicy Wedla tworzą czekoladową rzeźbę przedstawiającą Stadion Narodowy w Warszawie, do którego wykorzystują 400 kilogramów czekolady, a także czekoladowe repliki pucharów.
Wedel zostaje pierwszym narodowym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012

2014

Produkty marki E.Wedel zdobywają nowe rynki

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów marka Wedel nie ustaje w poszerzaniu swojej oferty produktowej skupiając się również na ekspansji na rynki zagraniczne.

LOTTE Wedel eksportuje swoje wyroby już do ponad 25 państw - obecnie Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania są kluczowymi rynkami dla LOTTE Wedel.
Produkty marki E.Wedel zdobywają nowe rynki

2015-2018

Wedel Dziś

Wedel cały czas dynamicznie rozwija swoją działalność w Polsce i za granicą. Oprócz dobrze znanej oferty produkuje coraz więcej pysznych nowości, m.in. Czekotubkę, Kremy Wedlowskie, serię czekolad nadziewanych, batonów i ciastek czy czekolady Karmellove - pierwsze takie pełne tabliczki na rynku oraz chrupiące czekolady Cookie.
Wedel Dziś

A Ty który smak Wedla lubisz najbardziej?
Daj nam znać na Facebooku lub Instagramie!